De frisse kijk van onze jongste gemeenteraadsleden Carmen De Hertogh en Koen Zwetsloot

Het fijne aan het gemeentelijke beleidsniveau is dat het over concrete zaken gaat

Fractieleidster Carmen De Hertogh en gemeenteraadsvoorzitter Koen Zwetsloot.

Wat krijg je als je met twee gedreven jongeren op stap gaat door ons dorp? Een boeiend non-stop gesprek waar je als interviewer met moeite nog een woord tussen krijgt!  Dus laat ik me beperken tot de startvraag “hoe ervaren jullie je eerste stappen in de gemeenteraad?” en daarna gewoon samenvatten wat allemaal gezegd werd…

Voor wie hen nog niet zou kennen, willen we ze nog even kort voorstellen.  Beiden hebben zich jarenlang ingezet voor een jeugdbeweging: Koen bij Chiro Londerzeel en Carmen bij KAJ d’Aa.  Ook in de jeugdadviesraad (JAL) kwamen ze elkaar tegen.  In oktober stonden ze voor de eerste keer op de LWD-lijst en beiden werden meteen verkozen. 

Carmen: Eigenlijk was de hele verkiezingscampagne enorm intensief.  Je leefde een hele tijd op adrenaline!  Doordat LWD zo’n fijne en hechte familie is, geeft je dat een boost om voort te doen en zoveel mogelijk mensen te overtuigen. En dan blijkt dat je effectief voldoende stemmen kreeg om in de gemeenteraad te zetelen.  En als kers op de taart kon LWD een nieuwe meerderheid op de been brengen met Conny als burgemeester.

Koen: In het begin was het wel even wennen.  Interne LWD-vergaderingen zijn altijd vrij informeel.  We discussiëren over allerlei beleidsthema’s in een ongedwongen sfeer, met regelmatig een lach en een kwinkslag, en op het einde kom je tot een gemeenschappelijk standpunt.  Wat een contrast met de gemeenteraad waar alles veel formeler verloopt.  En waar discussies soms uitgesproken “de ene tegen de andere” zijn.

Carmen: Dat is inderdaad spijtig.  Terwijl wij juist zouden willen dat we meer samen naar oplossingen voor Londerzeel zoeken.  Dat is waarom wij ons politiek geëngageerd hebben.  Ik denk dat ik voor Koen en mezelf mag spreken als ik stel dat wij het graag positief en constructief houden.  Helaas zien we ook buiten de gemeenteraad regelmatig een heel andere stijl.  Als je ziet wat sommigen durven posten op sociale media!  Echt polariserende standpunten en soms kwetsende taal. 

Carmen De Hertogh: “Vrienden laten me regelmatig voelen dat ze ongeduldig naar LWD kijken om nu eindelijk een aantal problemen aan te pakken die al jaren aanslepen”.

Koen: Velen noemen dit de huidige tijdsgeest en stellen dat je dit zowat over heel Europa ziet gebeuren.  Als Nederlander kan ik inderdaad beamen dat men boven de Moerdijk ook wel vrij hard in debat gaat, maar ik heb het gevoel dat men weinig echt de persoon zelf aanvalt.  Nu goed, Ik ben ondertussen genaturaliseerd tot Belg en wil me vooral op dit land concentreren (lacht).   Die naturalisatie was ook belangrijk met het oog op mijn toekomstige rol als voorzitter van de gemeenteraad.  Sinds het begin van deze legislatuur deed Piet Buelens dit voortreffelijk, maar hij heeft aangegeven dat hij er na september mee wil stoppen.   

Carmen (pikt onmiddellijk in): wat ik heel goed begrijp!  Vergeet niet dat hij al in de 80 is… hoewel je dat niet zou denken als je ziet hoe ‘kwiek’ hij nog is. 

Koen: Voordeel is wel dat ik zo de tijd krijg om te groeien in de rol van gemeenteraadslid en Piet me zijn ervaring kan doorgeven als ik in oktober de fakkel van hem overneem.  Dat bewonder ik aan LWD, dat ze jongeren zo snel kansen geven.  Ook kunnen we als divers team, met zowel jongeren als iets minder jongeren, zeer goed samenwerken.  En die diversiteit is vaak heel verrijkend.

Carmen:   Ik deel die mening.  Als fractievoorzitster mag ik optreden als spreekbuis van de hele meerderheid samen, dus zowel LWD, CD&V als Groen.  Daar ben ik heel dankbaar voor.  De afgelopen 6 maanden was het voor mij nog wat zoeken om deze rol op te nemen, zeker als je weet dat je omringt bent door heel wat ‘ervaren rotten’ binnen de gemeentepolitiek.  Net als de interne LWD-meetings zijn ook die fractievergaderingen trouwens heel collegiaal en inspirerend.  Vaak zitten we op eenzelfde lijn over de 3 partijgrenzen heen.  En als dat soms al eens niet het geval is, komen we uiteindelijk altijd tot door iedereen gedragen concrete oplossingen voor de uitdagingen van onze gemeente.  Ik merk en voel dat CD&V, Groen en LWD elkaar echt gevonden hebben, elkaar vertrouwen, elkaar versterken en zo sneller tot uitvoering van de beslissingen kunnen komen.  Maar ik besef ook dat het voor velen misschien nog niet snel genoeg gaat.  Vrienden laten me regelmatig voelen dat ze ongeduldig naar LWD kijken om nu eindelijk een aantal problemen aan te pakken die al jaren aanslepen. Ik verzeker hen dan dat wij heel gemotiveerd zijn om die zaken effectief aan te pakken.

Koen Zwetsloot: “Zaken op poten zetten, gaf me al energie in mijn Chiro-tijd.”

Koen:  Vergeet niet dat we nog maar een half jaar bezig zijn.  Het meeste moet dus nog komen!  Zeker voor de Londerzeelse jeugd willen we nog stappen nemen.  We kunnen trots zijn op heel wat verenigingen met een ruim jongerenaanbod, zowel als jeugdbeweging, sportclub of andere vrije tijdsbesteding.  Maar het aantal toegankelijke zalen om een fuif of ander evenement te organiseren, is sterk verminderd.   Sommige clubs zijn al genoodzaakt om uit te wijken naar andere gemeenten, wat niet enkel een risico is qua verkeersveiligheid maar ook een aderlating voor het sociale leven in eigen gemeente.  Wij willen dan ook werk maken van een polyvalente zaal om deze nood in te vullen.

Carmen: Simpel is dit niet en elke potentiële locatie heeft voor- en nadelen.  Maar daar willen we echt onze tanden inzetten hé Koen.  Een ander stokpaardje van ons zijn bruisende dorpskernen.  Deze zomer zagen we al bloemen, linten en nieuwe terrassen om een uitnodigende sfeer te creëren.  En je ziet dat dit volk trekt, zeker in combinatie met een aantal evenementen op het dorpsplein of op De Burcht.  Volgende zomer willen we hier nog verder in gaan en een totaalprogramma uitwerken met wekelijkse activiteiten gespreid over de verschillende deelgemeenten.  We zien dit in samenwerking met lokale horeca en verenigingen.

Koen: Dergelijke zaken op poten zetten, gaf me al energie in mijn Chiro-tijd.  En het is superfijn om dat nu ook via de gemeente te kunnen doen.  En het werkt ook echt!  Kijk bijvoorbeeld naar de gemeentelijke uitleendienst waar verenigingen aan zeer voordelige prijs allerlei materiaal kunnen lenen voor feestjes of andere activiteiten.  Deze dienst heeft zowat de hele zomer aan- en afgereden.  Dan voel ik dat ons dorp leeft en dat geeft me enorme ‘goesting’ om me helemaal te smijten om het nog beter en levendiger te maken…

Bedankt Carmen en Koen voor de fijne babbel en doe vooral zo voort.